| Brand: | LG |
| Model: | G8 ThinQ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.1 inches, 91.0 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~564 ppi density) |
| Technology: | P-OLED, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.5, 27mm (standard), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, no AF or 12 MP, f/1.5, 27mm (standard), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, no AF 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1.0µm, 2x optical zoom, dual pixel PDAF, OIS |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps, HDR10, 24-bit/192kHz stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/3.6", 1.22µm, AF TOF 3D, f/1.4, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@60fps |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 21W wired, PD, QC3 9W wireless |
| Fast Charging: | 21W |
| Chipset: | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| Gpu: | Adreno 640 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) - single-SIM modelmicroSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Os: | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | 151.9 x 71.8 x 8.4 mm (5.98 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight: | 167 g (5.89 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* Method 516.6, Procedure IV "Transit Drop" *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Face ID, Hand ID, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Platinum Gray, New Aurora Black, New Moroccan Blue, Carmine Red |
| Usd: | ~378 USD |