| Brand: | LG |
| Model: | G7 Fit |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~563 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1", 1.0µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@24/30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 153.2 x 71.9 x 8 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | New Aurora Black, New Platinum Gray |
| Usd: | ~216 USD |