| Brand: | LG |
| Model: | G5300 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio |
| Technology: | STN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 42 x 22 mm (4.17 x 1.65 x 0.87 in) |
| Weight: | 85 g (3.00 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Red, Blue |