| Brand: | LG |
| Model: | G5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~554 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.6", 3-axis OIS 8 MP, f/2.4, 9mm, 1/3.6", no AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo), LG UX 5 UI |
| Dimensions: | 149.4 x 73.9 x 7.7 mm (5.88 x 2.91 x 0.30 in) |
| Weight: | 159 g (5.61 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Silver, Titan, Gold, Pink |
| Usd: | ~324 USD |