| Brand: | LG |
| Model: | G4 Stylus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.4, OIS (H631, H540, H630D, MS631) 8 MP, f/2.4 (H635) |
| Main Features: | Laser AF, HDR, panorama, dual-LED flash (H631, H540, H630D, MS631), LED flash (H635) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - H631, H635, H630D, MS631Mediatek MT6592M - H540 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H631, H635, H630D, MS631Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 - H540 |
| Gpu: | Adreno 306 - H631, H635, H630D, MS631Mali-450MP4 - H540 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 154.3 x 79.2 x 9.6 mm (6.07 x 3.12 x 0.38 in) |
| Weight: | 163 g (5.75 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | · Micro-SIM - H631, H635, MS631, H542· Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) - H540, H630D |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Metallic Silver, Floral White |
| Usd: | ~270 USD |