| Brand: | LG |
| Model: | G4 Beat |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~423 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP 13 MP, AF (Latin America) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 5GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 142.7 x 72.6 x 9.9 mm (5.62 x 2.86 x 0.39 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Metallic Gray, Ceramic White, Shiny Gold |
| Usd: | ~173 USD |