| Brand: | LG |
| Model: | G3100 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 96 pixels, 4:3 ratio |
| Technology: | STN, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 84 x 44 x 20.5 mm (3.31 x 1.73 x 0.81 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver |