| Brand: | LG |
| Model: | G3 Screen |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.9 inches, 96.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3.0", AF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | LG Nuclun |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A15 4x1.2 GHz Cortex-A7) |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 157.8 x 81.8 x 9.5 mm (6.21 x 3.22 x 0.37 in) |
| Weight: | 182 g (6.42 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~270 USD |