| Brand: | LG |
| Model: | G3 Dual-LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Technology: | True HD-IPS + LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3.0", PDAF, OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) (optional) |
| Chipset: | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) or v6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 146.3 x 74.6 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (SlimPort), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Metallic Black, Silk White |
| Usd: | ~270 USD |