| Brand: | LG |
| Model: | G3 A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | To be confirmed |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3.0", OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2610 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 141 x 71.6 x 9.8 mm (5.55 x 2.82 x 0.39 in) |
| Weight: | 146.8 g (5.19 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Titanium |
| Usd: | ~389 USD |