| Brand: | LG |
| Model: | G2 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 57.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 127.5 x 67.9 x 11.9 mm (5.02 x 2.67 x 0.47 in) |
| Weight: | 153.7 g (5.40 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Black, Gold |
| Usd: | ~108 USD |