| Brand: | LG |
| Model: | G1600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 8 lines, 1:1 ratio |
| Technology: | STN, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 44 x 17 mm (4.09 x 1.73 x 0.67 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |