| Brand: | LG |
| Model: | G Vista 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, OIS |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 154.4 x 79.8 x 9.7 mm (6.08 x 3.14 x 0.38 in) |
| Weight: | 169.8 g (5.96 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Metallic Black |
| Usd: | ~205 USD |