| Brand: | LG |
| Model: | G Pad X 8.0 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 210.8 x 121.9 x 7.9 mm (8.30 x 4.80 x 0.31 in) |
| Weight: | 309 g (10.90 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | White/Gold |
| Usd: | ~238 USD |