| Brand: | LG |
| Model: | G Pad III 8.0 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 1920 x 1200 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Gpu: | Adreno |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.9 mm |
| Weight: | 309 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |