| Brand: | LG |
| Model: | G Pad III 10.1 FHD |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8952 Snapdragon 617 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 256.2 x 167.9 x 6.7 mm (10.09 x 6.61 x 0.26 in) |
| Weight: | 510 g (1.12 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |