| Brand: | LG |
| Model: | G Pad II 8.3 LTE |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 8.3 inches, 199.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~273 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 216.8 x 126.5 x 8.8 mm (8.54 x 4.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 366 g (12.91 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Brown Gold, Black |