| Brand: | LG |
| Model: | G Pad II 8.0 LTE |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 5GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 210.8 x 124.2 x 9 mm (8.30 x 4.89 x 0.35 in) |
| Weight: | 347 g (12.24 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~324 USD |