| Brand: | LG |
| Model: | G Pad F2 8.0 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 8.0 inches |
| Resolution: | 1280x800 Pixels, 24 bit color depth |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5MP Front camera Available |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 520 MHz, 2-Cores |
| Ram: | 2GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 215.9 mm x 127 mm x 7.9 mm |
| Weight: | 350 Grams (With Battery) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USBv2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |