| Brand: | LG |
| Model: | G Pad 10.1 LTE |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 8000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 260.9 x 165.9 x 8.9 mm (10.27 x 6.53 x 0.35 in) |
| Weight: | 535.8 g (1.18 lb) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~292 USD |