| Brand: | LG |
| Model: | Folder 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Display | |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Uses main camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1470 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Body | |
| Dimensions: | 107.9 x 55 x 18 mm (4.25 x 2.17 x 0.71 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | White, Platinum Gray |
| Price | |
| Usd: | ~162 USD |