| Brand: | LG |
| Model: | Fireweb |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 47.6 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Firefox OS 1.1 |
| Dimensions: | 113.8 x 66.5 x 9 mm (4.48 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight: | 122.5 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |