| Brand: | LG |
| Model: | Fiesta 2 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 4 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 425 8917 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.4 mm |
| Weight: | 163 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope, GPS |
| Colors: | Black |