| Brand: | LG |
| Model: | Fathom VS750 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Dimensions: | 115 x 56 x 17 mm (4.53 x 2.20 x 0.67 in) |
| Weight: | 152 g (5.36 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~43 USD |