| Brand: | LG |
| Model: | F7250 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2004 |
| Display | |
| Size: | 1.9 inches, 11.4 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels, 12 lines (~108 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 49 x 25 mm (3.86 x 1.93 x 0.98 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |