| Brand: | LG |
| Model: | Extravert VN271 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 22.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 320p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 105 x 53 x 15.7 mm (4.13 x 2.09 x 0.62 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / CDMA2000 |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |