| Brand: | LG |
| Model: | Etna C330 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 101 x 52 x 16.4 mm (3.98 x 2.05 x 0.65 in) |
| Weight: | 123.5 (4.34 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | BLue, White |