| Brand: | LG |
| Model: | CU500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | rotating lens |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 96.5 x 49.5 x 19.3 mm (3.80 x 1.95 x 0.76 in) |
| Weight: | 105 g (3.70 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |