| Brand: | LG |
| Model: | CP150 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Display | |
| Size: | 1.5 inches, 7.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 87.9 x 47 x 18.8 mm (3.46 x 1.85 x 0.74 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Red |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |