| Brand: | LG |
| Model: | Cookie Lite T300 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 95.8 x 50.5 x 11.9 mm (3.77 x 1.99 x 0.47 in) |
| Weight: | 77 g (2.72 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black&Red, White&Organge, Black&Titan Silver, Pink&White |
| Usd: | ~65 USD |