| Brand: | LG |
| Model: | Connect 4G MS840 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 44.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 840 pixels, 16:9 ratio (~242 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1540 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 117 x 62 x 11.7 mm (4.61 x 2.44 x 0.46 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |