| Brand: | LG |
| Model: | Class |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3'', AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 2050mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 5 GB |
| Storage: | 16 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) - F620SmicroSD, up to 32 GB (dedicated slot) - H650E |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradаble to 6.0 (Marshmallow) |
| Os Version: | 5.1.1 |
| Dimensions: | 142 x 71.8 x 7.4 mm |
| Weight: | 150 g |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Gold, Silver, Blue, Black |
| Usd: | ~205 USD |