| Brand: | LG |
| Model: | CE110 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Display | |
| Size: | 1.56 inches, 7.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 89.4 x 47 x 21 mm (3.52 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |