| Brand: | LG |
| Model: | C900 Optimus 7Q |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7 |
| Dimensions: | 119.5 x 59.5 x 15.2 mm (4.70 x 2.34 x 0.60 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |