| Brand: | LG |
| Model: | C299 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 110 x 70 x 10 mm (4.33 x 2.76 x 0.39 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Sim: | Quad SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Gray |