| Brand: | LG |
| Model: | C2600 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Display | |
| Size: | 1.6 inches, 8.3 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~113 ppi density) |
| Technology: | LCD, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 46.5 x 18.5 mm (4.02 x 1.83 x 0.73 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |