| Brand: | LG |
| Model: | BL40 New Chocolate |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 4.01 inches, 37.7 cm2 |
| Resolution: | 345 x 800 pixels, 21:9 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Schneider-Kreuznach optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 128 x 51 x 10.9 mm (5.04 x 2.01 x 0.43 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |