| Brand: | LG |
| Model: | B1200 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2002 |
| Display | |
| Resolution: | 112 x 64 pixels, 3 lines, 16:9 ratio |
| Technology: | Monochrome graphic |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 650 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106 x 44 x 25 mm (4.17 x 1.73 x 0.98 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Cobalt Blue, Titaum |