| Brand: | LG |
| Model: | Aristo 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Main Features: | LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2410 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Dimensions: | 144.8 x 71.9 x 8.1 mm (5.70 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Titan |
| Usd: | ~76 USD |