| Brand: | LG |
| Model: | A390 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6255 |
| Cpu: | 416 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 114.4 x 51.8 x 13.2 mm (4.50 x 2.04 x 0.52 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~43 USD |