| Brand: | LG |
| Model: | A350 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | QCIF |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | QCIF |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | miniSD, up to 32 GB |
| Body | |
| Dimensions: | 116 x 53.3 x 12.9 mm (4.57 x 2.10 x 0.51 in) |
| Weight: | 91.5 g (3.21 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |