| Brand: | LG |
| Model: | A290 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 176x144@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Gpu: | Mediatek MT6253 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 113.5 x 51 x 13 mm (4.47 x 2.01 x 0.51 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Triple SIM (Mini-SIM, triple stand-by) |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Gray, Black, White |
| Usd: | ~65 USD |