| Brand: | LG |
| Model: | A180 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.52 inches, 7.5 cm2 |
| Resolution: | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~119 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 106.3 x 44.9 x 14 mm (4.19 x 1.77 x 0.55 in) |
| Weight: | 66.3 g (2.33 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | Proprietary (charging only) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Graphite |
| Price | |
| Usd: | ~76 USD |