| Brand: | LG |
| Model: | A130 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 176x144@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 176x144@15fps |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 92.5 x 47.5 x 16.9 mm (3.64 x 1.87 x 0.67 in) |
| Weight: | 86 g (3.03 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Black |