| Brand: | LG |
| Model: | 450 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 2.2 inches, 15.2 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~128 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 144p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 144p |
| Battery | |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 51.1 x 18.5 mm (3.86 x 2.01 x 0.73 in) |
| Weight: | 102.9 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |