| Brand: | Lenovo |
| Model: | Tab M10 HD Gen 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22T (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 241.5 x 149.4 x 8.3 mm (9.51 x 5.88 x 0.33 in) |
| Weight: | 420 g (14.82 oz) |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Iron Gray, Platinum Gray |
| Usd: | ~184 USD |