| Brand: | Lenovo |
| Model: | Tab 2 A8-50 |
| Release Date: | 2015, March. Released 2015, June |
| Size: | 8.0 inches, 195.8 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~184 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Capacity: | Li-Ion 4290 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT8735 (28 nm) - 4G modelMediatek MT8161 (28 nm) - Wi-Fi model |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 210 x 125 x 8.9 mm (8.27 x 4.92 x 0.35 in) |
| Weight: | 360 g (12.70 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Pearl White, Ebony, Midnight Blue, Neon Pink |