| Brand: | LeEco |
| Model: | LeEco Le Pro 3 AI |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels |
| Technology: | 5.5 inches |
| Main Specs: | Dual 13 MP + 8 MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 1.4 µm pixel size, 1080p |
| Chipset: | Deca Core - Mediatek MT6797D Helio X23 - Standard | Mediatek MT6797X Helio X27 - Eco Edition |
| Gpu: | Mali-T880MP4 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 32 GB | 64 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | LeEco Le Pro 3 AI |
| Os Version: | 3 |
| Dimensions: | 152.4 x 75.1 x 7.5 mm |
| Weight: | 168 g |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct |
| Usb: | Type-C 1.0 reversible connector |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |