| Brand: | LeEco |
| Model: | Le Max 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", PDAF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC2 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), eUI 5.6 |
| Dimensions: | 156.8 x 77.6 x 8 mm (6.17 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rose gold, gold, silver, gray |
| Usd: | ~378 USD |