| Brand: | LeEco |
| Model: | Le 2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, 1/2.4", PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6797T Helio X25 (20 nm) |
| Cpu: | Deca-core (2x2.5 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), eUI 5.6 |
| Dimensions: | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight: | 153 g (5.40 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Rose gold, gold, silver, gray |
| Usd: | ~281 USD |